Αρχική Ποδόσφαιρο Η ιστορία του τμήματος μέρος Γ'
Η ιστορία του τμήματος μέρος Γ'
Τρίτη, 09 Μάρτιος 2010 23:09

aidiniou1971.jpgΤρία είναι τα γεγονότα που θα μπορούσε κανείς να σταθμίσει ως τα σημαντικότερα της δεκαετίας 1970-1980: Η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος, η έλευση του Βασίλη Χατζηπαναγή και ο άδικος υποβιβασμός της ομάδας το 1980. Όσον αφορά στο έμψυχο δυναμικό της ομάδας ο βασικός της κορμός δεν υπέστη μεγάλες αλλαγές, καθώς οι μετακινήσεις ποδοσφαιριστών ήταν λίγες, με αποτέλεσμα πολλοί απ’ αυτούς να φορούν την κυανόλευκη φανέλα για πολύ καιρό. Μέχρι το 1974 το πρώτο όνομα της ομάδας ήταν ο μεσοεπιθετικός Κώστας Αϊδινίου, ενώ από το 1975 μεσουρανούσε ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε στα ελληνικά γήπεδα Βασίλης Χατζηπαναγής. Την εστία του Ηρακλή υπεράσπιζαν οι Κώστας Δινόπουλος και Γρηγόρης Φανάρας. Στην αμυντική γραμμή ξεχώριζαν οι Χαλιαμπάλιας, Σεντελίδης και Ζαφειρίδης, στη μεσαία γραμμή οι Νικολούδης, Κασάπης, Κουσουλάκης και Ξανθόπουλος, ενώ στην επίθεση ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου με 74 γκολ Δημήτρης Γκέσιος.

Την περίοδο 1970-1971 ο Ηρακλής με προπονητή τον γιουγκοσλάβο Λιούμπισα Σπάιτς πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις καταλαμβάνοντας την 5η θέση. Το γεγονός της χρονιάς ήταν τα 45.634 εισιτήρια, αριθμός ρεκόρ, που κόπηκαν στο Καυτατζόγλειο στις 24 Ιανουαρίου 1971 στον αγώνα Ηρακλής-Παναθηναϊκός (1-0 με γκολ του Ζαφειρίδη). Η επόμενη περίοδος με προπονητή τον Λάκη Πετρόπουλο έφερε την 9η θέση για την ομάδα ενώ τη χρονιά 1972-1973 με τον άγγλο Τ.Μάνσελ στο τιμόνι ήρθε η 6η θέση. Ακολούθησε μια 7η θέση, με τον Ηρακλή να έχει παράπονα από τη διαιτησία ακόμα και σε αγώνες με μικρότερες ομάδες. Στις 29.8.1974 πραγματοποιήθηκε η μεταγραφή του Αϊδινίου στον Ολυμπιακό έναντι του αστρονομικού ποσού για την εποχή των 11.000.000 δρχ. Από την περίοδο 1974-5 στην οποία ο Ηρακλής κατέλαβε την 8η θέση κυριαρχεί η περίφημη υπόθεση των λουλουδιών. Στον ημιτελικό αγώνα Κυπέλλου με τον ΠΑΟ στις 28.5.1975 ο γηραιός ηττήθηκε πραγματοποιώντας απαράδεκτη εμφάνιση. Οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή Νικολούδης, Χαλιαμπάλιας και Ροκίδης ομολόγησαν ότι έγινε απόπειρα εξαγοράς τους από παράγοντες του ΠΑΟ, ώστε να έχουν μειωμένη απόδοση στο συγκεκριμένο αγώνα. Το σοβαρό αυτό ζήτημα απασχόλησε το ΔΣ, το οποίο, μετά από πολλές συζητήσεις και διαφωνίες, αποφάσισε τελικά να επιβάλει την ποινή της οριστικής διαγραφής εκ του συλλόγου στους Χαλιαμπάλια και Ροκίδη, ενώ στο Νικολούδη έδειξε επιείκεια τιμωρώντας τον με εξάμηνη διαγραφή συμβολαίου.

Η περίοδο 1975-6 έμεινε χαραγμένη στη μνήμη του κόσμου του Ηρακλή για δύο γεγονότα. Τα πρώτο χρονικά ήταν η απόκτηση, με προσωπικές ενέργειες του προέδρου Νίκου Ατματζίδη, του Νουρέγιεφ των γηπέδων Βασίλη Χατζηπαναγή τον Ιούλιο του 1975. Το δεύτερο ήταν η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος στις 9.06.1976, όταν σε έναν συγκλονιστικό αγώνα ο Ηρακλής επικράτησε του Ολυμπιακού στα πέναλτι.

Ο 34ος τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος με αντιπάλους τους Ηρακλή και Ολυμπιακό διεξήχθη στις 9.06.1976, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:00 στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Ο Ηρακλής του Λες Σάννον είχε παραταχτεί με την εξής σύνθεση: Φανάρας, Σεντελίδης, Ξανθόπουλος, Χριστοφορίδης, Καλαϊτζίδης, Τουμπόγλου, Κουσουλάκης, Αντωνίεβιτς, Χατζηπαναγής, Γκέσιος (116 Ποντίκης), Πανταζής (80 Ματσουκατίδης). Η εξέλιξη του αγώνα ήταν συγκλονιστική καθώς ο Ηρακλής προηγήθηκε στο 25 με ατομική προσπάθεια του Χατζηπαναγή, που παίρνοντας τη μπάλα από τον Πανταζή, πέρασε τους Κυράστα και Κελεσίδη, απέφυγε τον Γκλέζο και σούταρε στην κενή εστία. Στο 33 ο διαιτητής Βαμβακόπουλος αρνήθηκε πέναλτι υπέρ του Ηρακλή, όταν σε σουτ του Πανταζή ο Αγγελής βλέποντας τη μπάλα να κατευθύνεται προς το άδειο τέρμα τη σταμάτησε με το χέρι του. Ο Ηρακλής ισοφαρίστηκε στο 61, για να προηγηθεί ξανά στο σκορ με γκολ του Κουσουλάκη στο 72. kypello%201976.jpgΗ εκ νέου ισοφάριση του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 81 όταν και έγινε το 2-2, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Στο 101 ο Χατζηπαναγής σημείωσε το ωραιότερο γκολ του αγώνα, γράφοντας το 3-2 και τον ακολούθησε ο Γκέσιος στο 110 κάνοντας το 4-2.Ο Ολυμπιακός πέτυχε όμως δύο τέρματα στο 113 και 118 φέρνοντας το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι. Ο Κυράστας σημείωσε το 1-0, Σεντελίδης 1-1, Καραβίτης 2-1, Αντωνίεβιτς 2-2, Σταυρόπουλος 3-2, Χριστοφορίδης 3-3, Βασιλόπουλος 4-3. Ο Ποντίκης αν και αρχικά έχασε το πέναλτι, κατόπιν απόφασης του διαιτητή το επανέλαβε καθώς ο τερματοφύλακας του ΟΣΦΠ Κελεσίδης κινήθηκε πριν ακουμπήσει την μπάλα ο Ποντίκης. Έτσι σημειώθηκε το 4-4. Συνετόπουλος και απόκρουση του τερματοφύλακα του Ηρακλή Φανάρα, Χατζηπαναγής και απόκρουση του Κελεσίδη, Γκλέζος 5-4, Κουσουλάκης 5-5, Σιώκος και απόκρουση του Φανάρα, Τουμπόγλου 5-6.

aponomi%20kypello%201976.jpgΜετά από αυτόν τον δραματικό αγώνα ο Ηρακλής αναδείχθηκε πανάξια Κυπελλούχος Ελλάδος, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 10-9. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Χατζηπαναγής. Αμέσως μετά την λήξη του αγώνα εκατοντάδες αυτοκίνητα και χιλιάδες πεζοί έφτασαν στον Λευκό Πύργο, όπου και στήθηκε μεγάλη γιορτή μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες. Στο αεροδρόμιο 15.000 περίπου φίλαθλοι αποθέωσαν τους παίκτες του Ηρακλή που επέστρεφαν από την Αθήνα. Ακολούθησε  πομπή μέχρι τον Λευκό Πύργο, εκεί όπου 100.000 φίλαθλοι του Ηρακλή αποθέωσαν τους παίκτες του Λες Σάννον.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν εξίσου επιτυχημένη, καθώς την αμέσως επόμενη περίοδο με προπονητές τους Ρίμπαρ και Μπέλλη, η ομάδα κατρακύλησε στην 12η θέση, ενώ στο πλαίσιο του Κυπέλλου Κυπελλούχων αποκλείστηκε από τον ΑΠΟΕΛ, φέρνοντας λευκή ισοπαλία εντός έδρας και χάνοντας με 2-0 στην Κύπρο. Και την επόμενη περίοδο όμως με προπονητή τον Κώστα Καραπατή η ομάδα έμεινε στην 9η θέση.  Η αλλαγή ήρθε με τον ερχομό του πολωνού προπονητή Άντον Μπρετσεντσάσκυ, όταν η ομάδα κατέκτησε την 6η θέση στο πρωτάθλημα και πέτυχε και την μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη της με σκορ 8-1 επί της Ρόδου στις 27.05.1979.

Η περίοδος 1979-1980 στιγματίστηκε από τον άδικο υποβιβασμό της ομάδας στην Β΄ κατηγορία, για πρώτη φορά στην ιστορία της, εξαιτίας της ανυπόστατης όπως αποδείχθηκε δικαστικά κατηγορίας για απόπειρα δωροδοκίας του παίκτη Φιλώτα Πέλλιου, λίγες μέρες πριν τον επαναληπτικό αγώνα του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος με τον ΠΑΟΚ. Ακολούθησε η ήττα στον τελικό Κυπέλλου από την θεωρητικά αδύναμη Καστοριά. Στη Νέα Φιλαδέλφεια οι παίκτες του Ηρακλή, μπροστά σε 6.000 οπαδούς της ομάδας, πραγματοποίησαν απογοητευτική εμφάνιση και διαψεύδοντας όλα τα προγνωστικά διασύρθηκαν με το βαρύ 5-2 από την Καστοριά, την οποία είχαν νικήσει για το Πρωτάθλημα και τις δύο φορές που την αντιμετώπισαν. Μοναδική όαση για τον Ηρακλή η νίκη επί του ΠΑΟ με 6-0, η μεγαλύτερη εκτός έδρας ήττα στην ιστορία του.

Αλώβητος πέρασε από την Β’ κατηγορία ο Ηρακλής την περίοδο 1980-1, ο οποίος με χαρακτηριστική άνεση κατέκτησε την 1η θέση με 58 βαθμούς, πετυχαίνοντας 26 νίκες, παραχωρώντας 6 ισοπαλίες, ενώ γνώρισε μόλις 6 ήττες. Με προπονητές τους Κώστα Καραπατή στους τρεις πρώτους αγώνες και τον Τέλη Μπατάκη στους υπόλοιπους 25 και έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ηλία Χατζηελευθερίου με 24 γκολ, ο Ηρακλής σημείωσε 99 γκολ ενώ δέχθηκε μόλις 22. Ο κυανόλευκος κόσμος στήριξε την ομάδα και σε αυτήν την δύσκολη δοκιμασία ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες της ομάδας ενώ είχαν τη νομική δυνατότητα να μείνουν ελεύθεροι, τελικά ομόφωνα αποφάσισαν να μείνουν και να συνεχίσουν, οδηγώντας την ομάδα πίσω στην μεγάλη κατηγορία. Ο κόσμος του Ηρακλή πάντως δεν παρέμεινε αμέτοχος μπροστά στον υποβιβασμό της ομάδας. Αμέτρητα τηλεγραφήμτα και επιστολές στάλισαν στην πολιτική ηγεσία του τόπου, ενώ στις 4 Ιουνίου ακολούθησε συγκέντρωση διαμαρτυρίας από χιλιάδες κόσμου στους Χορτατζήδες. Η κορύφωση των κινητοποιήσεων  συντελέσθηκε στις 8 Ιουνίου, όταν πάνω από 5.000 φίλαθλοι του Ηρακλή συγκεντρώθηκαν στον Κολινδρό Πιερίας, όπου ο τότε πρωθυπουργός της χώρας Γεώργιος Ράλλης εγκαινίαζε αγροτοβιομηχανική  μονάδα. Μετά από τις κινητοποιήσεις του κόσμου του Ηρακλή η δικαίωση επισφραγίστηκε με τελεσίδικη δικαστική απόφαση, η οποία σε συνδυασμό με τη διατήρηση της φιλάθλου ιδιότητας του προέδρου της ΠΑΕ από τα θεσμοθετημένα διοικητικά όργανα, ολοκλήρωσε την αποκατάσταση του ιστορικού σωματείου στη συνείδηση των ελλήνων φιλάθλων.

Η ομάδα της δεκαετίας του 80 έπαιζε το πιο θεαματικό ποδόσφαιρο για εκείνη την εποχή και στάθηκε σημείο αναφοράς για τις επόμενες γενιές. Το κέντρο του Ηρακλή μάλιστα που αποτελούνταν από τους Βασίλη Χατζηπαναγή, Σάββα Κωφίδη, Λάκη Παπαϊωάννου και Γιώργο Καραΐσκο, θεωρήθηκε το ιδανικότερο όλων των εποχών.

1981-2 με προπονητή τον βούλγαρο Αποστόλ Τσατσέφσκυ και την προσθήκη των Δανιήλ Παπαδόπουλου, Δημήτρη Αδάμου, Σάββα Κωφίδη, Παναγιώτη Μαυρίδη ο Ηρακλής παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατακτά την 6η θέση. Τη χρονιά εκείνη ξεχωρίζει η νίκη του αδιάφορου βαθμολογικά Ηρακλή επί του ΠΑΟ στο ουδέτερο γήπεδο της Κοζάνης με 2-1, στερώντας στην αθηναϊκή ομάδα του πρωτάθλημα. Η επόμενη περίοδος περνάει σχεδόν απαρατήρητη καθώς στο πρωτάθλημα η ομάδα μένει στην 8η θέση ενώ στο κύπελλο αποκλείστηκε άδικα στον ημιτελικό από την ΑΕΚ, καθώς στο γεμάτο Καυτατζόγλειο, και ενώ κέρδιζε με 3-0 δέχθηκε γκολ στο 90 με χέρι του Κώττη.

Την περίοδο 1983-4 οι μετοχές της ΠΑΕ παραχωρούνται από τους Τερτιλίνη και Περτσινίδη στον Πέτρο Θεοδωρίδη, ο οποίος παρέμεινε στη θέση του μεγαλομετόχου και προέδρου για 18 συναπτά έτη. Την περίοδο αυτή ο Ηρακλής φτάνει στο αποκορύφωμα της δόξας του. Με προπονητή τον γερμανό Φρίντελ Ράους παίζοντας φανταστικό ποδόσφαιρο καταλαμβάνει την 3η θέση στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά στη μεταπολεμική του ιστορία. Ο κόσμος επιβραβεύει τις προσπάθειες των παικτών, αφού δίνει το βροντερό παρών τόσο στους εντός όσο και στους εκτός έδρας αγώνες. Χαρακτηριστικό είναι ότι εκείνη την περίοδο 16.558 θεατές κατά μέσο όρο παρακολουθούσαν τους αγώνες στο Καυτατζόγλειο. Αξέχαστη θα μείνει στις μνήμες των ηρακληδέων η ευκαιρία που έχασε σε κενή εστία ο Ντούσαν Μιτόσεβιτς στον αγώνα με τον ΠΑΟ στο τέλος της περιόδου, σε έναν αγώνα που έληξε με 2-2 αλλά με μια νίκη ο Ηρακλής θα έμπαινε σε τροχιά τίτλου.Οι επιτυχίες συνεχίζονται και στις 23 Ιουνίου 1985 στο Καυτατζόγλειο κατακτά το Βαλκανικό Κύπελλο κερδίζοντας στον επαναληπτικό τη ρουμανική Άργκες Πιτέστι με 4-1.

Το 1986 ο Ηρακλής ισοβαθμεί με τον ΑΕΚ στην 3η θέση και οδηγείται σε αγώνες μπαράζ. Στον αγώνα εκείνο ο Ηρακλής ξεκινάει με 10 παίκτες ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την μικρή ποινή που ορίστηκε στην ΑΕΚ για το σκάνδαλο με το παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό, καθώς για την αθώωση του παίκτη του ΟΦΗ Ίσις ο οποίος βρέθηκε ντοπαρισμένος τη στιγμή που ο ΟΦΗ βρισκόταν στην 2η θέση του πρωταθλήματος. Σαν αποτέλεσμα ο Ηρακλής μένει εκτός Ευρώπης και αναγκάζεται να δώσει τον αγώνα μπαράζ με την ΑΕΚ . Η ομάδα κατέληξε να αγωνίζεται με 6 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Καραίσκος και τραυματίστηκαν οι Σαντεξής και Αδάμου. Το παιχνίδι τελικά διακόπηκε στο 60 και ενώ το σκορ ήταν 0-0. Τη χρονιά εκείνη η ομάδα απέκτησε το νορβηγό Τομ Ζούντμπι που έκανε τη διαφορά στο χώρο του κέντρου, αλλά εγκατέλειψε τρία χρόνια αργότερα λόγω σοβαρού τραυματισμού. Την ίδια περίοδο στην ομάδα αγωνίζεται ο  Γιώργος Παπαδόπουλος, που παρέμεινε στην ομάδα για μια δεκαετία.

ira-pao%202-3.jpgΤο 1987 ο Ηρακλής, αν και είχε τη συμπαράσταση 13.000 οπαδών του έχασε άδοξα και απρόσμενα από τον ΟΦΗ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο αγώνας έληξε με 1-1 και κρίθηκε στα πέναλτι, με τους κυανόλευκους να αστοχούν στα 3 από τα 4 που εκτελούν. Η ήττα αυτήν στον τελικό του Κυπέλλου είχε ολέθριες συνέπειες, κυρίως στις τάξεις του φίλαθλου κόσμου ο οποίος σταδιακά απομακρύνθηκε από τα γήπεδα. Το γεγονός που σημαδεύει την επόμενη χρονιά είναι η πώληση του αγαπημένου της κερκίδας Σάββα Κωφίδη στον Ολυμπιακό. Το Φεβρουάριο του 1988 την τεχνική ηγεσία αναλαμβάνει ο Άγκνε Σίμονσον που παραμένει στο ίδιο πόστο μέχρι το 1990. Υπό την καθοδήγησή του ο Ηρακλής παραμένει σε υψηλές θέσεις (4η και 5η) και κερδίζει δύο συνεχόμενες φορές την έξοδό του στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Ο σουηδός προπονητής τέλος καταφέρνει να κρατήσει τον Ηρακλή αήττητο στο Καυτατζόγλειο για δυόμιση χρόνια (27.12.87-27.5.1990).

Το 1989 πραγματοποιείται η μεταγραφή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, αντικαταστάτη του Βασίλη Χατζηπαναγή, οποίος γίνεται το βασικό δεκάρι και αρχηγός της ομάδας για μια ολόκληρη δεκαετία. Στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο Ηρακλής δεν τα καταφέρνει εξίσου καλά, συγκεκριμένα το 1989 αποκλείστηκε από την ελβετική Σιόν, ενώ την επόμενη χρονιά αποκλείστηκε από την ισπανική Βαλένθια από την οποία απέσπασε λευκή ισοπαλία στο Καυτατζόγλειο αλλά δέχθηκε 2 τέρματα στις καθυστερήσεις του επαναληπτικού αγώνα στην Ισπανία.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 10 Οκτώβριος 2010 02:55